fallback

Съюзници на Мадуро спечелиха мнозинство в спорни парламентарни избори

САЩ и ЕС отказват да признаят резултатите

18:54 | 07.12.20 г. 2

Венецуелският президент Николас Мадуро. Carlos Becerra/Bloomberg

Съюзници на венецуелския президент Николас Мадуро спечелиха мнозинството от гласовете на парламентарните избори във Венецуела на фона на слаба избирателна активност заради бойкот на опозицията, която нарече събитието в неделя фарс, целящ да консолидира диктатурата, предава Ройтерс.

Избирателният съвет съобщи, че 67,6% от подадените 5,2 млн. гласа на изборите в неделя са отишли при съюз между партии, наречен Велик патриотичен полюс, подкрепящ Мадуро. Пред избирателните секции не можеха да се видят големи опашки. Само 31 на сто от имащите право на глас са участвали в изборите, сочат данните на съвета.

Резултатите обаче връщат Конгреса под контрола на Мадуро въпреки разбитата икономика на страната, агресивната програма от санкции на САЩ и масовата емиграция.

„Венецуела вече има ново Национално събрание. Несъмнено голяма победа“, каза Мадуро в телевизионно обръщение, което беше по-сдържано в сравнение с честите му триумфални изявления.

Председателят на Избирателния съвет Индира Алфонсо не уточни колко от 277-те места ще отидат при съюзниците на Мадуро въз основа на преброените до момента 82% от гласовете. Тя обаче назова някои от победилите кандидати, сред които Силия Флорес – съпруга на Мадуро, и Диосдадо Кабело – заместник-председател на Социалистическата партия.

Тя допълни, че 17,95% от гласовете са отишли при партии, които се определят като опоненти на Мадуро, но се предполага, че по-скоро са съюзници в сянка на венецуелския президент.

По-рано тези година Върховният съд постави редица опозиционни партии в ръцете на политици, които са били изгонени от същите партии заради предполагаеми връзки с Мадуро, една от основните причини опозицията да определи вота като измама.

Сред членовете на избирателния съвет също нямаше представители на опозицията, а Мадуро отказа да позволи значимо наблюдение на изборите.

Десетина страни в Латинска Америка, включително съседните на Венецуела Бразилия и Колумбия, изразиха съмнения относно легитимността на вота. Американският държавен секретар Майк Помпейо определи в неделя изборите като „измама“.

Европейският съюз също заяви, че парламентарните избори във Венецуела не са били свободни и честни и отхвърли резултата, като същевременно призова президента Николас Мадуро да очертае път към национално помирение.

„Резултатите не могат да бъдат признати от ЕС“, каза върховният дипломат на съюза Жозеп Борел, който прочете на пресконференция съвместно изявление на външните министри на ЕС.

„Външните министри на ЕС единодушно се съгласиха с оценката, че тези избори не са отговорили на минимални международни стандарти, те не са мобилизирали венецуелския народ да участва в тях“, каза Борел.

В комюникето си министрите на ЕС призовават за „надеждни, с широко включване и прозрачни президентски и парламентарни избори“. Борел отказа да разкрие дали съюзът ще продължи да признава лидера на опозицията Хуан Гуайдо, който беше признат от над 50 страни за временен президент на Венецуела, след 5 януари, когато изтича мандатът на настоящия парламент. Гуайдо в момента е председател на парламента, но ще изгуби мястото си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:34 | 13.09.22 г.
fallback